Přeskočit na hlavní obsah

Základy výživy

Základy výživy 

Dříve jsme potraviny nějak zvlášt neřešily. Prostě jsme přišly domů hladové a snědly jsme všechno, na co jsme měly chuť a co nám přišlo pod ruku. A myslíme si, že to dělá hodně lidí na této planetě, o jídle moc nepřemýšlí. Přitom je to však velice důležitá část našeho života a ovlivňuje nás to ve více směrech než si myslíte. Řekli by jste, že jídlo dokonce může ovlivnit i vaši náladu? Je třeba prokazané, že lidé, kteří jedí nezdravé potraviny bývají agresivnější. Zeptám se Vás ale, to je Vám to jedno, z čeho Vaše tělo bere energii? Je Vám jedno, jak ho živíte a zda mu dodáváte vše co potřebuje? Je Vám jedno, že možná potenciálně živíte nějakou nemoc, kterou si pěstujete? Protože strava, ať chcete nebo ne, je a bude odpověď na vše. Ano, jsou tu i další aspekty jako například prostředí (my žijeme v Praze a zde bude určitě znečištěnější vzduch) nebo pohybová aktivita, množství svalstva a i to, zda jste například kuřák či ne, ale všechny zdravotní problémy se dají správnou stravou a pohybem vyléčit. 
  
To je také jeden z důvodů, proč jsme založily tento blog a doufáme, že pomůžeme alespoň pár lidem najít cestu, jak se mít více rád.

A teď zpět k potravinám. Jak jsme již tedy zmínily na začátku, potraviny opravdu nejsou jen něco, co nás má na chvíli "ucpat", abychom neměli hlad. Jenže mnoho lidí netuší jak se potraviny dělí a jak tedy správně jíst.  Pro začátek Vám tady tedy dáme základní rozdělení potravin. 

Dělení: 

Makroživiny 
Bílkoviny 
  • Živočišné – maso, vejce, mléčné výrobky atd. 
  • Rostlinné – sója, brokolice, fazole, čočka atd. 
Sacharidy 
  • Komplexní – celozrnné výrobky, zelenina, rýže, brambory atd. 
  • Jednoduché – cukr, bílé pečivo, fruktóza atd. 
Tuky 
  • Živočišné – sádlo, máslo, tučné mléčné výrobky a sýry atd. 
  • Rostlinné – ořechy a semena, olivový a lněný olej, avokádo, kokos atd. 

Mikroživiny 
Vitamíny – B, C, D atd.  
Minerály – sodík, draslík, fosfor, vápník atd. 
  
Takto vypadá zjednodušené rozdělení. Všechny makroživiny jsou pro nás určitým způsobem důležité a nějak nás ovlivňují. Každý má nastavenou například sacharidovou toleranci jinde (článek o sacharidová toleranci už máme pro Vás připravený) nebo každý potřebuje jiné množství bílkovin (sportovec potřebuje určitě více než stará babička sedící u televize). V minulosti probíhal a pořád probíhá boj proti tukům, proto se vytvořilo tolik výrobků light a proto vznikly také margaríny. Článek o tom, proč vznikly nízkotučné výrobky vyjde již brzy a je opravdu na co se těšit.

Schválně si zkuste napsat co jste dnes všechno snědli. Myslíte si, že jste se dnes a i v minulých dnech chovali ke svému tělu pěkně? 

Hezký večer
Vaše Dvojčata 💗
  



Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Tvarohová bábovka

A je tu další recept! Tentokrát na low carb, real food tvarohovou bábovku. Tento víkend jsme zase strávily v práci a jak už to tak bývá, kolegyně tam vždy přinesou něco, na co člověk skoro zapomněl. A tak jsem se dnes po běhu pustila do klasického českého dezertu - BÁBOVKY😍. Ne ale té bábovky z pšeničné mouky a cukru jako dělá každá babička, ale z opravdových surovin a úplně bez cukru! Ingredience Základ: 200g mandlové mouky 15g předtím hodinu namočených chia semínek přášek do pečiva bez fosfátů tučný tvaroh vanička (250g) 2 vejce 2 lžičky rozehřátého kokosového oleje (aby byla vláčná) sladidlo dle chuti - stévie kakaový prášek (tučný!) škořice citrónová kůra vanilkový extrakt Poleva: Volitelně já neměla chuť můžete ještě rozehřát pár kostiček 90% a více procentní čokolády s kokosovým olejem Postup Smícháte nejdříve všechny suché ingredience a poté do nich přimícháte všechny "mokré" Poté si těsto rozdělíte na polovinu a do první poloviny jsem...

Makové low carb lívance

Makové low carb lívance Také tak milujete mák? Já strašně a tak z něj zkouším tvořit kdesi cosi 😁 a tak vznikly tyto makové lívance na které budete potřebovat jen 3 ingredience! Ale ještě pár faktů o máku! Mák má skvělé účinky na lidské zdraví. Není jen chutný, ale obsahuje také veliké množství vápníku (několikrát více než mléko). Vápník je důležitý pro zdravé kosti a zuby. Jeho vliv můžeme také pozorovat na lepších vlasech a nehtech. Pozitivně působí na nervovou a svalovou soustavu. Má zklidňující účinky a napomáhá k lepší paměti. Tak proč nejíst mák? Ingredience na 1 porci Základ: 2 vejce 20g mletého máku 5g kokosové mouky (pokud chcete těsto sladké dejte stevii) Náplň: já volila tučný tvaroh a horké lesní plody Postup Rozklepnete si 2 vejce, přidáte mletý mák, kokosovou mouku a pořádně zamícháte (pokud se Vám těsto bude zdá moc tuhé, přidejte trošku vody) Lívanečky pečete na nepřilnavé pánvi popř. dáte trošku kokosového oleje Ozdobíte a spapát...

Paleo mandlové kaše

Paleo kaše Vzhledem k tomu, že nám nasadili rovnátka a zhruba týden jsme nemohly nic jiného než cokoli rozmixovaného nebo rozvařeného, přišlo na inspirace novými recepty a tak i vznikla tato kaše. Je skvěle jednoduchá a navíc si ji můžete doladit jak jen budete chtít. Například pokud nemáte rádi kokosovou mouku tak dejte lněnou a nebo mletý mák. Budete potřebovat: Mandlovou mouku 25g Kokosovou mouku 15g Lžíce kakaa Lžička skořice Voda (mandlové, kokosové mléko) 200g Vejce Lžička kokosového oleje Na ozdobení cokoliv co máte rádi💖 Postup: nejdříve si smíchám v hrnci mandlovou a kokosovou mouku se skořicí a kakaem (pokud nechcete kakaovou kaši tak nedávejte kakao a dejte třeba více skořice nebo vanilku), zaliji vodou nebo mlékem a dám na plotnu nechám chvíli probublávat a jakmile je hustější, sundám z plotny a přidám lžičku kokosového oleje a vejce (pokud ji chcete sladší, přidejte stévii) a pořádně metličkou promíchám a dám zpět povařit jakmile vidím, že je kaš...